Access Point Nedir ? Router Nedir ? işte farkları.

Access Point Nedir ?

Access Point nedir: Türkçe karşılığı Erişim Noktası olan Access Point’ lerin amacı; kablosuz sinyal dağıtıcıdır. Mevcut kablolu ağı kablosuza çevirmek ve/veya kablosuz ağın etki ettiğini alanı genişletmek ve güçlendirmek için kullanılan ağ cihazıdır. Tek başına modem işlevlerine sahip değildir.

Kullanılacak ortama göre iki türde üretilmektedir. Ev, ofis gibi kapalı ve duvarların olduğu mekanlarda kullanılacak türler indoor Access point. Teras, bahçe, sokak ve kampüs gibi büyük-küçük açık alanlarda kullanılacak türde outdoor Access point  üretilmektedir.

Son zamanlarda telefonların ve cihazların hayatımızdaki yeri arttıkça yaşam alanlarındaki teknolojik terimlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Bunlardan evlerimizde ofislerimizde en çok kullandığımız modem, access point, router, poe ve normal switch gibi network bileşenleridir. Access point ve router ne olduğu ve nerde kullanılacağı en fazla kafa karıştıran cihazlardır.

Teknoloji kullanıcıları Access Point ve Router farkları konusunda eksik bilgiye sahip olmaları gayet normaldir. Kullanım alanları bakımından access point ve routerlar oldukça farklıdır, kullanım alanlarında birbirlerine üstünlükleri ya da dezavantajları olabiliyor. Bu yazımızı access point ve router karışıklığına açıklık getirmek amacıyla yazıyoruz. öncelikle cihaz farklarını kısaca özetliyelim

Profesyonel Wireless Sistemleri

Access Point, Türkçesi “Erişim Noktası” olarak biliniyor. Access point cihazları birden fazla bilgisayarı telefonun el terminalinin ve diğer cihazların internete erişebilen tüm cihazları internete bağlayan cihazların ortak ismidir. Access Point ler genellikle kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek için kullanılır. AP lerin kablolu bağlanan  interneti kablosuz Wİ-Fİ internete çevirme özelliğinin yanısıra sinyal tekrarlayıcı “Repeater” olarak ta kullanılır.

Access Pointler de Repeater modu genellikle iç mekanlarda uç noktalara internet erişimi sağlamak amacıyla ya da kablo kirliliği yaşamak istemeyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Access pointler iç mekan ve dış mekan olarak  ortam şartlarına özel üretilmektedir. Dış ortam Access Point ler kötü hava koşullarında sinyal sürekliliği sağlamak amacıyla özel çalışma prensibiyle üretilmektedir iç ortam ürünlerine göre dayanıklılığı üst seviyededir.

Otel projemizde kullanılan iç ortam access point.

Proje detaylarını incelemek için buraya tıklayınız.

Villa projemizde kullanılan Dış ortam access point.

Proje detaylarını incelemek için buraya tıklayınız.

Projemizde kullanılan 100 Kullanıcılı Router access point.

Proje detaylarını incelemek için buraya tıklayınız.MikroTik Routerboard RB750

Firewall Çözümlerini incelemek için Tıklayınız.

Router Nedir?

Router diğer adı “Yönlendirici” anlamına geliyor. Routerlar , her iki ağ arasında bağlantı kuran iletişimi ve yönlendirmeyi sağlar. Yönlendirme ya da yönetme işlemi bir veri paketinin bir istasyondan diğerine yolunun belirlenmesi ve bu yol sürecinde verinin sorunsuz şekilde yerine teslim edilmesi olarak tanımlanabilir. Network ağındaki bilgisayarların yönlerini bulmalarını sağlar yani bir ağdaki ip paketlerini bir ağdan diğer bir ağa taşıma işini yapan network donanımıdır. Ağda cihazların ip dolaşımlarını yönlendirirken paketlerin en sağlıklı şekilde switch ten porta iletilmelerini sağlar. Router lar büyük ağ yapılarında ağ trafiğini düzenleyen en önemli network ekipmanları arasındadır