• 5651_hotspot_loglama_sistemi_2

En iyi 5651 Hotspot Sistemi

Loglama bir ağ sisteminde hareketleri kaydeden yapının adıdır. Bir sistemdeki; hataları, yavaşlamaları, akışları ve son kullanıcının yapmış olduğu hareketleri anlık olarak kayıt altına almamıza yarar. Türkiye Cumhuriyeti 5651 sayılı kanun kamuya açık alanlardaki İnternet sistemlerinde loglama sistemi kullanılmasını zorunlu kılar.

Loglama sistemi kullanılmayan kamuya açık kurumlarda herhangi bir kullanıcının İnternet ortamında işlemiş olduğu suçtan; suçu işleyen kişinin kaydı tutulmadığı için o kurum sorumludur. İlgili kanuna buradan ulaşabilir siniz.

Otel entegrasyonu, otelinize gelen müşterilere, aylık spor salonu ve SPA üyelerine, otelinizdeki toplantı ve etkinlik katılımcılarına ve lobide misafirlere sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir İnternet hizmeti sunmanızı sağlayan ve 5651 loglama kanuna uygun bir yapıdır.

Otel seçiminde çok önemli bir etken olan Wi-Fi hizmetiniz Hotspot Otel Entegrasyonu sayesinde çok daha kaliteli ve güvenli olacak.

 • 5651 Yasası Nedir?
 • İnternet ortamında işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında 5651 sayılı kanunla 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilmiş ve 26530 sayılı resmi gazetede, 23 Mayıs tarihinde yayınlanmış bir yasadır.
 • 5651 Yasasının Amacı
 • 15 Kasım 2008’de resmi olarak yürürlüğe girmiş olan ve yönetmenlikler ile kapsamı genişletilen 5651 yasası, internet üzerinde suç oluşturabilecek durumlara karşı suçlunun takibi ve bulunması amacıyla çıkarılmıştır. İnternet üzerinden işlenen bilişim suçlarının önemli ölçüde önüne geçilerek kullanıcıların üzerinden kandırılmalarına ve yasal içerikte olmayan, kötü amaçlı içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.
 • Yasa Kimleri Kapsıyor?
 • 5651 Yasası ücretli veya ücretsiz birden fazla kullanıcıya bir ya da birden fazla internet bağlantısı üzerinden erişim hizmeti sağlayan tüm kurulum ve kuruluşları kapsamaktadır.

Yıllık Yenileme Ücreti Olmayan 5651 Hotspot Loglama Çözümleri

5651 Sayılı Kanun; internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanundur.

5651 sayılı kanun maddesi, kamu kurumları, özel şirketler ve kullanıcılar için kanun maddelerini yerine getirilmesi zorunlu kılınmıştır. Kanun maddesini yerine getirmeyen ilgili kurumlar için kanuni yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar; uyarı, para cezası, hapis, kapatma ve yayından kaldırılma vb. şeklindedir.

 • Erişim Sağlayıcılar

  Kullanıcılara internet ortamına erişim olanağı sağlar. 406 sayılı Telefon ve Telgraf Kanunu ve Telekomünikasyon hizmet ve alt yapılarına ilişkin yetkilendirme yönetmenliği çevresinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilen işletmeler erişim sağlayıcılığı faaliyetinde bulunabilirler.

 •  Yer Sağlayıcılar

  İnternet ortamında hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişilerdir. Hosting firmaları başta olmak üzere, kendi sitelerini barındıran gerçek kişiler, kamu kurumları, şirketler vb. kuruluşlar da yer sağlayıcılığı faaliyetinde bulunabilir.

 • İçerik Sağlayıcılar

  İnternet ortamı üzerinden kullanıcılara sunulan her türlü bilgi veya veriyi üreten, değiştiren ve sağlayan gerçek veya tüzel kişilerdir. Günlük gazeteler ve dergiler içerik sağlayıcılara örnek olarak verilebilir. Yasaya göre içerik sağlayıcılar, internet ortamında kullanıma sundukları her türlü içerikten dolayı sorumludurlar.

 • Ticari Amaçla Kullanım Sağlayıcılar

  İnternet salonu ve benzeri ortak alanlarda belirli bir ücret karşılığı internet toplu kullanım sağlayıcılığı hizmeti veren veya bununla beraber bilgisayarlar da bilgi ve beceri arttırıcı veya zeka geliştirici nitelikteki oyunların oynatılmasına imkan sağlayan gerçek ve tüzel kişilerdir.

5651 No’lu Yasa Kapsamında Neler Yapıyoruz?

Öncelikle kurumunuz ile ilgili yasa gereği hangi kapsama girdiğinizi belirliyoruz. Sistem altyapınız ile ilgili genel analiz yaparak yasa gereği gerekli olan altyapı iyileştirmesi ve sistem uyumluluğu konusunda danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Mevcut analizin oluşturulması doğrultusunda uyumlulukla ilgili gerekli olan alt yapıyı oluşturuyoruz.

Bu aşamada internet alt ağınıza içeriden ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir saldırıyı önleyecek sistemi oluşturmak kurum içi kullanıcılarınızın internet güvenliğini sağlamak ve içerik tabanlı filtreleme sistemi kurmak yasa gereği tutulması istenilen kayıtların (logların) hangi sistemlerden alınacağını belirlemek ve bununla ilgili alt yapıyı kurmak işlemlerini tamamlayarak, internet alt yapınızı 5651 yasasına uyumlu hale  getirmekteyiz.

SAFİR HOTSPOT YAZILIMLARIMIZ

Safir Cloud Hotspot Nedir?

İnternet erişimini daha güvenli hale getirebilmek için 5651 yasası kapsamında hazırlanan ve internet kullanıcılarını yönetebileceğiniz bir sistemdir. Aynı zamanda bu işlemler için sunucu barındırmanıza gerek yoktur. Tamamen cloud bir yapıya kurulmuş bir sistem olmakta olup loğlarınıza ve kullanıcılarınıza her daim erişebilir durumda olacaksınız.

TC Kimlik Doğrulama

TC Kimlik doğrulamalı hotspot wifi sistemlerinde misafirleriniz müşterileriniz internete girmek istediklerinde TC kimlik doğrulaması yapılarak kişilerin internete girmelerine olanak sağlar. TC kimlik ile internete erişim bir yapı uygulaması ile gerçekleşir. Misafirler internete erişim sağladıklarında karşılarına adı soyadı, TC kimlik ve doğum yılı bilgilerini isteyen bir ekran gelmektedir. Bu ekrandaki bilgileri kişi doldurduğunda ve girişe bastığında sistem arka planda kimlik idaresi sorgu gönderir ve gelen sorgu sonucu kişin internete girmesine izin veya yasak getirir.

Safir Restaurant Otomasyon

Restaurant otomasyon programı kullanıcı oluştur butonuna tıkladığınız an Mikrotik ile iletişime geçip geçici olarak belirlediğiniz kişi sayısına ve belirlediğiniz saat veya saat aralığına göre bir kullanıcı adı ve şifre belirler belirlediğiniz limit sonunda o kullanıcıları devre dışı bırakıp aynı sırada o kullanıcı adını ve şifreyi sizin belirlediğiniz fiş başlığı ile yazıcıdan çıktı olarak  çıkartır.

Safir Otel Otomasyon

Otel otomasyon programı Mikrotik ve otel programı ile eş zamanlı olarak ortak çalışır programının amacı, müşteri otele kayıt yaptırdıktan sonra yaklaşık olarak 5-10 dakika sonra müşteriyi hotspot’a otomatik olarak kayıt etmesi böylelikle müşteri kayıt yaptırdıktan sonra odasına çıktığında kullanıcı adı olarak TC kimlik numarasını veya yabancı uyruklu ise pasaport numarasını şifre ise oda numarasını girerek internete giriş  yapabilecektir.